Doposażenie Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w wyposażenie i sprzęt sanitarny niezbędne w walce z pandemią COVID 19.
Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Olsztynie realizuje projekt pn.:
„Doposażenie Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w wyposażenie i sprzęt sanitarny niezbędne w walce z pandemią COVID 19” ” w ramach:
Osi Priorytetowej 9 – „Dostęp do wysokiej jakości usług publicznych”,
Działania 9.1 – „Infrastruktura ochrony zdrowia”
Poddziałania 9.1.1 – „Rozwój specjalistycznych usług medycznych”
Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko – Mazurskiego na lata 2014 – 2020 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Opis:
Całkowita wartość projektu: 667 109,35 zł
Wysokość dofinansowania:
565 308,46 zł – dofinansowanie UE
101 800,89 zł – wkład własny Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Olsztynie
Okres realizacji: 2020 – 2021 r.
Przedmiotem projektu będzie doposażenie szpitala w trzech obszarach 1. urządzenia do sterylizacji
i dekontaminacji pomieszczeń szpitala 2.wyposaż. med. bezpośrednio związane ze świadczeniem wysokiej jakości usług med. związanych z opieką nad pacjentem zagrożonym/zarażonym covid 19 i 3. środki ochrony osobistej personelu i pacjentów. Ad.1 sterylizator plazmowy niskotemperaturowy stanowi wydajną, szybką oraz oszczędzającą środki ochrony osobistej, narzędzia, wyposażenie metodę odtworzenia zasobów niezbędnych do świadczenia usług med. w szpitalu co ma szczególne znaczenie w sytuacji zwiększonej rotacji ww. zasobów w związku z covid 19. Urządzenie do dekontaminacji pomieszczeń pozwala w najbardziej efektywny sposób odtwarzać potencjał łóżkowy oddziałów po pobycie pacjentów podejrzanych/zarażonych patogenami w tym sars cov2. Ad.2 aparat EKG, aparat do wysokoprzepływowej tlenoterapii donosowej, automatyczne urządzenie do kompresji klatki piersiowej w trakcie resuscytacji, hełm do wentylacji nieinwazyjnej z dodatnim ciśnieniem końcowo wydechowym, ssak ścienny, termometry, worki ambu., pościel medyczna jednorazowa.
Cele pośrednie projektu:
– doposażenie Szpitala w sprzęt medyczny, który pozwoli na szybsze odtworzenie potencjału szpitala w zakresie liczby dostępnych łóżek,
– szybsza rotacja sprzętu wielorazowego oraz wydłużenie ich wykorzystania
– podniesienie efektywności i jakości usług medycznych związanych z obsługą pacjentów zagrożonych/zarażonych Covid 19,
– zwiększenie zabezpieczenia osobistego personelu medycznego i pacjentów przed rozprzestrzenianiem się Sars-Cov-2.,
– podwyższenie jakości septyczności oddziałów i sprzętów USK poprzez zwiększenie częstotliwości dezynfekcji pomieszczeń, osobistej i sprzętu,
Cele pośrednie wpisują się bezpośrednio w cel nadrzędny projektu podniesienia jakości i skuteczności usług zdrowotnych udzielanych pacjentom Szpitala oraz w priorytet inwestycyjny 9a. Inwestycje
w infrastrukturę zdrowotną i społeczną, które przyczyniają się do rozwoju krajowego, regionalnego
i lokalnego, zmniejszania nierówności w zakresie stanu zdrowia oraz przejścia z usług instytucjonalnych do usług na poziomie społeczności lokalnych. Projekt ma służyć utrzymaniu potencjału Szpitala (przed pandemią Covid 19) w zakresie funkcjonowania oddziałów (zasobów kadrowych personelu medycznego), liczby łóżek i oferowanych przez USK usług medycznych dla pacjentów.
W wyniku realizacji projektu planowane jest osiągnięcie wskaźnika rezultatu pn.:
Liczba osób objętych wsparciem w zakresie zwalczania lub przeciwdziałania skutkom pandemii COVID-19 na poziomie 4.356 osób.