Pracownia Histopatologii i Cytologii zajmuje się rozpoznawaniem, klasyfikacją, a także czynnikami prognostycznymi chorób na podstawie zmian morfologicznych występujących w tkankach i narządach.
Histopatologia to niezwykle ważna dziedzina medycyny, na podstawie której dobiera się sposób leczenia osoby, u której stwierdzono jakąś patologię w budowie tkanek. Nie zawsze musi być to nowotwór, może to być również wiele schorzeń zapalnych i zwyrodnieniowych.
Nasza pracownia dysponuje nowoczesną aparaturą oraz specjalistycznie przeszkolonym personelem, wykonującym szeroki panel badań histochemicznych i immunohistochemicznych, współpracuje również z jednostkami wykonującymi badania genetyczne i molekularne.
Lekarze:
Asystenci:
Pracownia Histopatologii i Cytologii udostępnia za potwierdzeniem odbioru i z zastrzeżeniem zwrotu po wykorzystaniu, bloczki parafinowe, preparaty histologiczne/cytologiczne na pisemny wniosek:
-pacjenta, od którego pobrano materiał, jego przedstawiciela ustawowego lub osoby przez niego upoważnionej;
-osoby upoważnionej przez zmarłego pacjenta;
-podmiotu wykonującego działalność leczniczą, którego lekarz zlecił i skierował na badanie;
-innego, podmiotu wykonującego działalność leczniczą, prowadzącego dalsze leczenie pacjenta albo wykonującego dalsze badania materiału pobranego ze zwłok.
Pisemny wniosek należy złożyć w sekretariacie Pracowni Histopatologii i Cytologii. Zgodę na udostępnienie wyraża kierownik Pracowni Histopatologii i Cytologii, lub lekarz który wykonywał badanie.
Polega na pobraniu próbki komórek za pomocą cienkiej igły wprowadzanej do narządu, a także strzykawki, która poprzez wytworzenie podciśnienia wciąga komórki do igły. Biopsja aspiracyjna cienkoigłowa (BAC) jest techniką pozwalającą na badanie materiału komórkowego . Wykonywana jest w pozycji siedzącej lub leżącej. Do zabiegu wykorzystuje się igły o szerokości ok. 0,6-0,9 mm. W sytuacji gdy zmiana jest bardzo mała wykonuje się tzw. biopsję cienkoigłową celowaną pod kontrolą USG (BACC), wykonuje się ją pod kontrolą jednoczesnego badania USG.
Do wykonania biopsji niezbędne jest wskazanie, który guzek należy poddać biopsji. Wskazanie to powinno nastąpić przez lekarza prowadzącego. Dlatego pacjent powinien posiadać wcześniej wykonanie badanie USG.
Zawsze należy powiadomić lekarza wykonującego biopsję o zażywanych aktualnie lekach, ( w tym w szczególności lekach przeciwzakrzepowych) i możliwości ich odstawienia na czas wykonywania biopsji (możliwość groźnych dla życia krwotoków w przypadku biopsji tarczycy).
Biopsja jest zabiegiem bezpiecznym, lecz jak każdy zabieg inwazyjny może spowodować powikłania.
Rejestracja na biopsję cienkoigłową odbywa się w Pracowni Histopatologii i Cytologii – budynek przychodni, poziom -1 lub pod numerem telefonu 89 524 64 80 – od poniedziałku do piątku w godz 8:00-13:00
Na biopsję trzeba zabrać ze sobą ostatnie badanie USG.
W dniu badania nie należy przyjmować leków rozrzedzających krew ( leków przeciwzakrzepowych)
Badanie odbywa się w pracowni USG – budynek szpitala, poziom -1
Przeciwwskazania do wykonania biopsji tarczycy bezwzględne: ciężka skaza krwotoczna, ropne ogniska skóry szyi, brak współpracy chorego, stosowanie leków przeciwzakrzepowych.
Odmowa zgody na wykonanie BAC:
– utrudnia proces diagnostyczny co skutkuje niemożliwością wdrożenia postępowania leczniczego.